Bültenler

Mekan ve İnsan Her zaman Bağ Kuruyor...İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Da Bu Bağlardan Biri...

Mekan ve insan arasındaki bağ her zaman önemliydi, bugün de oldukça önemli. Kendimizi iyi, rahat ve güvende hissettiğimiz mekanları tercih ediyoruz. Mekanın dokusu, kullanılan mobilyalar, renkler, aksesuarlar ve her bir detay insanın mekanla olan bağını pekiştiriyor. Yalnızca kendimize ait yaşam alanları için geçerli bir bağ değil bu. Yemek yediğimiz restorandan eğitim aldığımız kuruma, alışveriş yaptığımız mağazadan işlem yaptığımız bankaya varıncaya kadar iç mekan tasarım ve dekorasyonunun hayatımızdaki etkileyici rolü oldukça büyük. Bu da bu alanda alınacak eğitimin ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bilişim Eğitim Grubu özellikli mekan tasarımlarına giden yolu İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Eğitimi ile döşüyor.

Evimiz neden en sevdiğimiz ve kendimizi en rahat hissettiğimiz yerdir hiç düşündünüz mü? Çünkü evimizi kendi seçtiğimiz mobilyalarla döşeriz, sevdiğimiz renkleri ve aksesuarları yerleştiririz. Kişisel zevkimizi ve stilimizi en rahat evimizde sergileriz. Yani kendimize ait olan bir mekanla çok daha sıcak bir bağ kurarız. Peki, kendimize ait olmayan ama her gün bir şekilde etkileşimde olduğumuz mekanlarla bağımızı nasıl ve ne aracılığıyla geliştirebiliriz? Tabi ki doğru, etkili iç mekan tasarımı ile! İşte bu nedenle iç mekan tasarımcıları ve iç mekan dekorasyonu hiçbir zaman önemini kaybetmeyecek olan mesleklerden biri.


İç mekan tasarımı nedir?

Tasarım, tasarım yapılan mekanda zaman geçirecek insanların davranışlarını doğrudan etkileyen güçlü bir olgu. İç mekan tasarımı ise yapıların iç kısımlarının sanat ve teknoloji öğeleri kullanılarak kurgulanması. İç mekan tasarımlarının etkin bir biçimde kullanılabilmesi için toplumların kimliğinin ve günlük yaşam rutinlerinin göz önünde bulundurulması önemli. Çağa ayak uyduran mekanlar bu anlamda öne çıkıyor.


Bir mekanda yaratılan atmosfer, kullanılan renkler, malzemeler, dokular ve ışığın tamamı iç mekan tasarımını ve dekorasyonu oluşturuyor. Özellikle renklerin doğru kullanımı etkili bir tasarım için göz ardı edilemez. Örneğin, kırmızı ve turuncu kan akışını ve heyecan düzeyini arttıran renkler... Aynı zamanda iştah açan bir renk olan kırmızı bu özelliğiyle yemek mekanlarında çok tercih ediliyor. Mavi ise kan basıncını ve kalp atış hızını düşürüyor sakinlik ve huzur veriyor. Sağlık sektöründe mavi ve tonlarının sıklıkla neden kullanıldığını buradan anlayabiliyoruz. Canlı renkler ise mekanlarda sosyalleşmeyi teşvik ediyor. Mekanın büyüklüğü, tavan yüksekliği, yerleşimi gibi detaylar o mekanı tercih edenlerin profilini etkiliyor.


İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Eğitimi Nedir?

Özellikle pandemiyle birlikte iç mekanlarda daha fazla zaman geçirmeye başladık. Bu da beraberinde iç mekan tasarımı ve dekorasyon konusunu daha önemli bir noktaya taşıdı. Bugün uzun saatler geçirdiğimiz iç mekanların tasarımı aranan bir değer. Tekdüzelikten uzak, ihtiyaçlara uygun kurgulanmış mekanlar herkes tarafından daha fazla tercih ediliyor. Bilişim Eğitim Grubu bu bağlamda mesleki ihtiyacı karşılayacak profesyoneller yetiştirmeyi amaçlayan içerikleriyle İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Eğitimi programını sunuyor. Bu eğitim programında iç mekan tasarımı ve dekorasyon mesleğine ilgi duyan ve yetenekli olan, ancak hayallerine bu doğrultuda şekil verememiş öğrenciler için yeni bir kapı açılıyor. Lise veya üniversite mezunu olup yeteneğini geliştirmek isteyen herkes İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Eğitimi programına katılabiliyor.


Burada dikkat çekmemiz gereken noktaysa şu; İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Eğitimi almak isteyen öğrencilere Kariyer Uyumluluk Testi uygulanıyor ve ardından mülakat yapılıyor. Bu doğrultuda daha sağlıklı bir başlangıç ve yönlendirmeler de yapılabiliyor.


İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Eğitimi sonunda Alınan Belgeler


Bilişim Eğitim Grubu bünyesinde verilen tüm programlar bilgisayar destekli. Bu da öğrencilerin seçtikleri mesleğe yönelik teknolojiyle entegrasyonlarının eksiksiz gerçekleştiğini gösteriyor. Program boyunca alınan teorik, pratik ve teknolojik eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Belgesi ve Uluslararası geçerli Autodesk sertifikalarıyla belgelendiriliyor. Üstelik MEB sınavına katılıp sertifika alanlar, sahip oldukları bu özel sertifikayla kendi işletmelerini açabiliyorlar.


İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Eğitimi Neleri Kapsıyor?


İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyonu eğitimi iki dönemden oluyor. Her iki dönem, program içinde yer alan eğitimler ise şunlar:


· 1.Dönem: İç Mekan Tasarımı Proje 1, Teknik Resim, Yapı Bilgisi ve Malzeme 1, Sanat Tarihi,Plastik Sanatlar(Serbest el perspektif, tarama, boyama )


· 2.Dönem: İç Mekan Tasarımı Proje 2, Yapı Bilgisi ve Malzeme 2, Perspektif 4- Maket, Mobilya Tasarımı ve Ergonometri, Yapı Donatımı ve Aydınlatma, Maliyet Hesaplama.Java Yazılım Uzmanlığı , Python, Yazılım Uzmanlığı (MCSD)
Beşiktaş şubesi
Hafta içi gündüz


Bilişim Eğitim'i siz de takip edin:
Paylaş
Fırsatı siz de kaçırmayın!
Sitemizi keşfedin:
© 1999-2024 Bilişim Eğitim Grubu