Bültenler

Microsoft Azure, Dünya bir bulutun içinde...

Cirrus, Nimbostratus, Cumulus; günümüz dünyasında bulut denildiğinde akla bunlar değil “bulut bilişim” geliyor. Microsoft’un altyapı ve geliştirme platformu olan Microsoft Azure ise kurumlar için bilgiye kaynak sağlamanın, bilgiyi paylaşmanın ve verileri güvenli şekilde saklayıp depolamanın etkili çözümlerinden biri.

Her şeyin bulutların içine girdiği bir dünyada yaşayacağınız daha önce aklınıza gelir miydi? Ama birinin aklına geldi ve bilgileri bulutların içinde saklayabilmemizi sağladı. Elbette internet sayesinde… Yeni neslin ismini en çok bildiği bulutlar bilişim bulutları dersek çok da abartı olmaz. Peki nedir bu bulut bilişim? Microsoft Azure nedir ve ne işe yarar? İşte cevapları!


Bulut bilişim ve Microsoft Azure
Bulut bilişim, bilgisayarlar ve diğer cihazlarda kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan bilgisayar kaynakları sağlayan, internet tabanlı bilişim hizmetleri olarak açıklanıyor. Makine öğrenimi, veri analizi, depolama ve yedekleme, uygulamaların geliştirilmesi, test edilmesi ve web sitelerinin barındırılması gibi birçok amaç için kullanılan bulut bilişim mekandan ve zamandan bağımsız olarak kullanılabiliyor. Özellikle dijital çağda verilerin kaybını önleyen bu sistemlerin ardında altyapı ve geliştirme programı olan Microsoft Azure gibi önemli bir güç de var. Bir Microsoft çözümü olan Azure bulut hizmetlerine erişimi ve kaynakların, verilerin yönetilmesini sağlayan bir bulut bilişim hizmeti. Üstelik sunduğu hizmet kurum içi sunucuların buluta taşınmasından çok daha ötede. Azure sayesinde kurumlar, işletmeler veya bir uygulama oluşturmak isteyen bireylere kullanabilecekleri bulut tabanlı bilgi işlem hizmetleri sunuyor. Sanal makineler, domain servisleri, SQL veri tabanları bu hizmetlerden bazıları… Bugün 140 ülkeye yayılmış olan Azure, dünya üzerindeki bulut platformları arasında en yüksek veri merkezine sahip olanı.
Uygulamaları sorunsuz bir şekilde yönetmenize ve dağıtmanıza yardımcı olan Azure hizmetleri, dört farklı bulut bilişim modeliyle uygulamaların sorunsuz kullanılmasına ve yönetilmesine olanak tanıyor.
Bunlar: IaaS, PaaS, SaaS ve sunucusuz model. Bulut bilişim hizmetlerini ise Genel bulut, özel bulut ve hibrit bulut olarak üç şekilde sunuyor.

Microsof Azure Genel Bulut (Public Cloud): Genel bulut, kaynakların “bulut kiracıları” olarak bilinen diğer kuruluşlarla paylaşıldığı bir bulut bilişim türü. En populer bulut bilişim türü olan genel bulut ile donanım kurulumu, ağ oluşturma, güvenlik, sermaye maliyetleri konular son derede kolaylaşıyor.
Microsoft Azure Özel Bulut (Private Cloud): Özel bulut, tek bir müşteri için ayrılmış özel bir bilgi işlem kaynağı kümesini ifade ediyor.
Microsoft Azure Hibrit Bulut (Hybrid Cloud): Karma bir seçenek olarak karşımıza hibrit bulut çıkıyor. Böylelikle kullanıcılar hem genel hem de özel bulutların avantajlarından yararlanabiliyor.

Microsoft Azure sunduğu avantajlar
Microsoft Azurekullanıcılarına pek çok avantaj sunuyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi bir şirketin bulut tabanlı iş yüklerini çalıştırmak için gereken donanımı satın alması, yapılandırması, bakım ve onarım gibi sorumlulukları kalmıyor. Diğer avantajları ise şöyle sıralayabiliriz: Mobil uygulamalar geliştirmek, için çeşitli ürün ve hizmetler sunuyor. Azure, hizmetlerinin çoğu için minimum yüzde 99,95 kullanılabilirlik seviyesi sağlıyor. Bu sistemlerin kesintisiz çalışması anlamına geliyor.
Azure ile hizmet talebine göre ölçeklendirme yapılabiliyor.
Kullandıkça öde fiyatlandırması sayesinde şirketler BT bütçelerini yönetmekte zorlanmıyor.
SQL ve NoSQL hizmetleri sayesinde veri odaklı karar almak kolaylaşıyor.

Bilişim Eğitim Grubu Microsft Azure Eğitimi
Bilişim Eğitim Grubu, bulut bilişime dair temel bilginin alınması, kavramalarının öğrenilmesi adında özel bir eğitim fırsatı sunuyor. Microsoft Azure Eğitimi ile bulut bilişimin avantajları zamandan ve maliyetten nasıl tasarruf edilebildiği de bu eğitim sonrasında daha iyi şekilde anlaşılabiliyor.

Eğitim programı içerisinde şu konular yer alıyor:
Bulut Kavramları-Bulut Bilişim Prensipleri
Azure Hesabı Oluşturma
Azure'a Giriş
Arayuz Temelleri
Azure Mimarisi ve Hizmet Garantileri
Azure Portalından Hizmetleri Yönetme
Azure İşlem Seçenekleri
Azure Veri Depolama Seçenekleri
Azure Ağ Seçenekleri
Azure'da Güvenlik, Sorumluluk ve Güven
Azure İlkesi ile Altyapı Standartlarını Uygulama ve İzleme
Azure Resource Manager ile Azure Kaynaklarınızı Denetleme ve Düzenleme

Bulut Bilişim Sistem 360 Eğitim Kataloğunu incelemek için tıklayınız.

Eğitim danışmanlarımızdan detaylı bilgi almak için formu doldurunuz.

CCNP (Cisco Certified Network Professional) Eğitimi, CCNP Security Eğitimi
Kadıköy şubesi
Haftasonu
Mail olarak ücret bilgisini göndermenizi rica ediyorum

CCNP Security Eğitimi
Kadıköy şubesi
Haftasonu
Mail olarak ücret bilgisinin gönderilmesini rica ediyorum

Bilişim Eğitim'i siz de takip edin:
Paylaş
Fırsatı siz de kaçırmayın!
Sitemizi keşfedin:
© 1999-2024 Bilişim Eğitim Grubu