Bültenler

SQL Server ile Verilerinizi Daha İyi Yönetin

Verilerin saklanması, depolanması, dosyalanması, işlenmesi, aktarılması… Veriyle ilgili akla gelecek her detayın pratik bir şekilde yönetilmesi SQL Server ile mümkün oluyor. Özetle, bilgilerinizi çok daha profesyonel bir veri tabanıyla yönetmenizi sağlayan SQL, özellikle işletmelere pek çok avantaj sunuyor. SQL server nedir? SQL kullanmanın avantajları nelerdir? SQL nasıl ortaya çıktı? Aradığınız tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

 SQL bugün sıkça tercih edilen bir veri tabanı yönetim sistemi. Veri tabanı ise tüm kurumsal ya da kişisel bilgilerin bilgisayar sistemleriyle yönetilmesi demek. Bu sistemle bilgiler en iyi şekilde dosyalanıyor, depolanıyor, işleniyor, aktarılıyor, saklanıyor. SQL’ın açılımı Structure Query Language. Her ne kadar Türkçeye “Yapılandırılmış Sorgu Dili” olarak çevrilse de SQL bir programlama dili değil bir bilgi yönetimi sistemi.  


SQL server kişisel adres defterleri, telefon ve televizyon rehberi, online sözlükler; kütüphane, ödeme, ürün satış, sipariş, e-ticaret, banka, eğitim ve hastane sistemlerinde bilgi yönetimini pratikleştirmek için kullanabiliyor.


SQL Server’ın ortaya çıkışı

SQL veri tabanı yönetim sisteminin geçmişi 1970 yılına uzanıyor. İlişkisel veri tabanlarının babası olarak kabul edilen Dr. Edgar F. Ted Codd, veri tabanları için ilişkisel bir model açıklıyor ve böylelikle 1974 yılında da SQL ortaya çıkıyor. Bunun üzerine IBM, Dr. Edgar F. Ted Codd’un fikirlerine dair çalışmalar yapmaya başlıyor. 1978 yılında System / R isimli bir ürün yayınlıyor. 1986 yılında ise ilk ilişkisel veri tabanı sistemi hayata geçiriliyor.


SQL server kullanmanın avantajları neler?

SQL server kullanmak pek çok avantaj sağlıyor. Bu sistem sayesinde bilgiler kategorize edilebiliyor ve daha anlaşılır olarak depolanabiliyor. Bu da dağınıklığın önüne geçiyor. SQL server kullanmanın diğer avantajları ise şunlar:


 • · İstenilen verilere çok daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor. Bu da ciddi bir zaman tasarrufu anlamına geliyor.
 • · SQL sayesinde birbiriyle ilişkili bilgileri sınıflandırmak ve aralarındaki ilişkiye göre bu bilgileri depolamak mümkün oluyor. Buna da ilişkisel veri tabanı deniyor.
 • · İlişkisel veri tabanı ile veri tabanı farklı olan dosyalar arasında ilişki kurulabiliyor. Böylelikle veriler çok daha pratik olarak yönetilebiliyor.


SQL, mevcut olan dosyalar arasından, istenilenin rahatlıkla çekip çıkarılmasını sağlayan oluşturulmuş özel bir dil ve bu özel dil sayesinde sınıflandırılan tüm bilgiler sorgulanabiliyor, çağırabiliyor. Bugün dünya çapında birçok veri tabanı SQL ile ilişkili. SQL ile kontrol edilebilecek veri tabanları ise şunlar: MySQL, Mssql, Microsoft SQL Server, Oracle, IBM, Database 2 (IBM DB2), PostgreSQL, Sybase, IBM Informix, Progress, Firebird, Access.


SQL versiyonları

SQL’ın bazı versiyonları bulunmaktadır. Bu versiyonlar şunlardır: PL/SQL, T-SQL, MSSQL, MySQL.

 • · MySQL: İlişkisel veri tabanı yönetim sistemi olan bu sistem en çok tercih edilen sistemlerden biri. MySQL kullanmak için Windows, UNIX ve OS/2 işletim sistemlerinden faydalanılabilir. En yüksek performans ise Linux ile alınabiliyor. MySQL veri tabanı gerektiren her ortamda kullanılıyor. En çok da web tabanlı projelerde kullanılıyor.
 • · PL/SQL: SQL’ın Oracle tarafından üretilmiş olan kullanışlı ve özel bir versiyonu... Sunucular tarafından yaşanan trafiğin azaltılmasını amaçlıyor. PL/SQL’da kullanılan programlar kendi içlerinde bulunabildiklerinden tüm sorgular direkt çalıştırılabiliyor. Böylelikle veri kayıplarının da önüne geçilebiliyor.
 • · T-SQL: şirketler tarafından geliştirilen farklı çözümlerden biri. Açılımı Transact-SQL olan T-SQL, Microsoft tarafından üretildi. Üst seviyede bir sorgulama dili olan T-SQL, server ile istemci arasında çalışan bir sorgulama dili.
 • · MSSQL da Microsoft’un üretmiş olduğu bir SQL versiyonu. MSSQL veri tabanı sayesinde özellikle internet için hazırlanan sistem ve masaüstü programlar için kullanılıyor. MSSQL veri tabanı yönetim sisteminde veriler server üzerinde oluşturuluyor ve tüm kullanıcılar bu server’a bağlanıyor. Bu da tek noktadan kontrol sağlanmasına olanak tanıyor.
 • · SQL Server ve SQL Server Compact, işletmelerin veritabanı yönetimi performanslarını iyileştirmelerini bu sayede maksimum verimlilik elde etmelerini sağlayan ilişkisel veritabanı yönetim sistemleridir(RDMS).


Geçtiğimiz günlerde Microsoft , birkaç SQL Server sürümünün kullanım ömrünün sonlanacağını duyurdu.

Peki, Kullandığım SQL ürününün kullanım ömrü sona eriyorsa ne yapmalıyım?


 • -Genişletilmiş güvenlik güncellemeleri için ödeme yapabilirsiniz.
 • -SQL Server’ın daha yeni bir sürümüne geçiş yapabilirsiniz.
 • -Microsoft Azure’a adım atarak veritabanı yönetimi ve veri depolama faaliyetlerini bulut üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.


Microsoft'un SQL'de dahil tüm ürünleri için belirlediği son kullanım ve güncelleme tarihlerini incelemek için tıklayınız.


Bilişim Eğitim Grubu profesyonel eğitmen kadrosuyla SQL Server eğitimi veriyor. Siz de yeni nesil mesleklerden biri olan veri tabanı uzmanı olmak istiyorsanız SQL server veri tabanı yönetimi ve programlama eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.


Microsoft Azure Eğitimi hakkında bilgi almak için lütfen bilgi formu doldurunuz.


MS SQL Eğitimi hakkında bilgi almak için lütfen bilgi formu doldurunuz.


Microsoft Azure Teknolojisi hakkında hazırladığımız haftalık bültenimizi link üzerinden okuyabilirsiniz.


CCNP (Cisco Certified Network Professional) Eğitimi, CCNP Security Eğitimi
Kadıköy şubesi
Haftasonu
Mail olarak ücret bilgisini göndermenizi rica ediyorum

CCNP Security Eğitimi
Kadıköy şubesi
Haftasonu
Mail olarak ücret bilgisinin gönderilmesini rica ediyorum

Bilişim Eğitim'i siz de takip edin:
Paylaş
Fırsatı siz de kaçırmayın!
Sitemizi keşfedin:
© 1999-2024 Bilişim Eğitim Grubu