Bültenler

Dijitalleşen Dünyada Siber Güvenlik

Dünya dijitalleştikçe suç işleme biçimleri de dijitalleşiyor. Bu durum siber güvenliğin arttırılması ihtiyacını büyütüyor. Siber güvenlik uzmanlarına duyulan ihtiyaç da aynı oranda artıyor. Bilişim Eğitim Merkezi'nde sektör deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanan, güncel ve gerçek hayat senaryolarından beslenen, kapsamlı bir bilgi güvenliği eğitimi ile güvenlik zafiyetleri ve sistem açıklarına karşı bireysel ve kurumsal anlamda bir farkındalık oluşturarak, siber tehdit unsurlarına karşı proaktif bir tutum sergileyebilirsiniz.

2022’de siber saldırıların üstel olarak artabileceği yönünde tahminler vardı. Özellikle Metaverse, NFT,kripto para birimleri ve uyduların siber saldırılarda kullanılacağına dair türlü komplo teorileri üretildi. Bazıları gerçekleşti, bazılarının da gerçekleşmemesi için hiçbir sebep yok...Kişisel verilerimizi korumak, sosyal medya hesaplarımızın güvenliğini sağlamak, banka bilgilerimize üçüncü kişilerin erişimini engellemek için siber güvenlik tedbirlerini sıkı tutmakta fayda var. Bunun için de siber güvenlik konusunda bir farkındalık oluşturmak şart! Siber güvenlik uzmanlığı ise giderek çağın gözde mesleklerinden biri haline geliyor.


NFT’ye Yeni Siber Saldırı Eğilimi

Metaverse evreniyle doğrudan bağlantılı olan NFT’lerin geleceği parlak. Bu da siber dolandırıcıların avuçlarını ovuşturmasına neden oluyor. NFT’ler JPEG’lerin milyonlarca dolara satılmasına olanak sağlarken dijital bir varlığın sahipliğini de kanıtlıyor. 2022’de ve gelecek yıllarda ekonomik sistemi yeniden tanımlayacak olan NFT’ler siber saldırganlar için gözde birer hedef. Bunun bir örneği bu yıl içinde yaşandı. Hacker’ler, kötü niyetli NFT oluşturup hediye ettiler ve kullanıcılar bu NFT’yi görüntülediğinde saldırganlar kullanıcıların cüzdanlarına erişim sağladı.


Metaverse’e Dikkat!

Yeni bir siber saldırı zemini olarak metaverse parlıyor. Her alanda değişim getirecek sanal deneyimler vaat eden metaverse yeni güvenlik kaygılarını da beraberinde getiriyor. Siber suçların web 2.0 üzerindeki olumsuz etkisinin metaverse’te de görüleceği tahmin ediliyor. Bu da bize gösteriyor ki hem bireysel olarak hem de kurumsal anlamda gerekli tüm siber güvenlik önemlerinin alınması bir tercihten bir zorunluluk haline geliyor.


Uzay Turizmi Tehdit Altında

Başta uzay turizmi olmak üzere, uzay teknolojilerine yönelik pek çok çalışma mevcut. Bu da uydularda da güvenlik açıkları bakımından çok dikkatli olunması gerektiğini ortaya koyuyor. Uzay nesnelerine yönelik saldırılar artabilir. Özellikle devlet destekli uzay saldırılarına karşı ülkelerin siber güvenlik önlemlerini arttırması oldukça önemli.


Kripto Para Birikiminizi Koruyun

Para dijitalleşti… Blockchain teknolojisi ile birlikte büyüyen dijital para ortamı siber suçlulara yeni kapılar açıyor. Özellikle alt coin işlemleri yaparken deneyimi olmayan kişiler çok dikkatli olmalı. Güvenilmeyen alt coinlere yatırım yapılmamalı.


Sahte Web Sitelerine Dikkat

Hackerlerin amaçlarına ulaşmak için denemedikleri yol yok. Bunların başında gerçeklerine birebir benzeyen ve kullanıcıyı yanıltan sahte web siteleri geliyor. Yükselen bu tehdit, şirket itibarına ve kullanıcı bilgilerinin güvenliğine büyük zarar verebiliyor. Şirketlerin bu tehditle mücadelede her zaman tetikte olmaları önemli. Kullanıcıların ise e-posta yoluyla gelen kimlik avı saldırılarına karşı sahte URL linklerine tıklamaması gerekiyor. 


Dolandırıcılardan korunma yöntemleri

·Tanımadığınız kişilerden gelen e-postalardaki bağlantılara tıklamayın, ekleri açmayın.

·Büyük kazanç veya karşılığı olmayan ödeme vaatlerine kanmayın. Eğer ortada ücretsiz vaad edilen bir hizmet varsa bu hizmetin karşılığı büyük ihtimalle kişisel bilgilerinizdir.

·Mesajın nasıl yazıldığına ve yönlendirildiğiniz web sitesinin görünümüne dikkat edin. Yazım hataları ve ünlem işaretleri varsa uzak durun.

·Yardım sürecini başlatmak için sizden bir ön ücret talep edilmesi, dolandırıcılığın bir başka işaretidir. Devlet daireleri ve bankalar buna ihtiyaç duymaz. Gerçekten ödenecek bir komisyon varsa, gerçek bir kuruluş bunu ödemeniz gereken miktardan düşecektir.


Siber Güvenlik Eğitim Programı

Bilişim Eğitim Grubu Siber Güvenlik Eğitim Programı ile dijital güvenliği garanti altına almanızı sağlıyor. Günümüzün gözde mesleklerinden biri olan siber güvenlik uzmanlığı için Siber Güvenlik Eğitim Programına katılmak ve bu alanda kapsamlı bilgi sahip olmak önemli. Siber güvenlik uzmanları dijital dünyada her sektörde ve kurumda ihtiyaç duyulan ve istihdam edilen beyaz yakalılar olacak. BT sektöründe en çok talep gören ürünler ve teknolojileri kapsayan, güncel ve gerçek hayat senaryolarından beslenen, geniş kapsamlı bir içeriğe sahip olan Siber Güvenlik Eğitim Programına katılmak veya detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.
Bilişim Eğitim'i siz de takip edin:
Paylaş
Fırsatı siz de kaçırmayın!
Sitemizi keşfedin:
© 1999-2024 Bilişim Eğitim Grubu