Bültenler

Dijital hayatımızın yeni kavramı: Metaverse

METAVERSE - Bilişim Eğitim Merkezi

Metaverse son zamanların en sık tartışılan, üzerine en çok yorum yapılan kavramlarından biri haline geldi. Facebook’un şirket adını Meta olarak değiştirmesiyle dikkatleri üzerine çeken ve dijital dönüşüm süreçlerini farklı bir boyuta taşıyan Metaverse, pek çok sektörde kurumların stratejik planlamalarını yeniden yapılandırmasına sebep oldu. Metaverse nedir?, Metaverse ile eğitim süreçleri nasıl bir dijital dönüşüm gerçekleştirecek?, Metaverse etkisi online ve uzaktan canlı eğitimde nasıl hissedilecek? Bu sorulardan yola çıkarak Metaverse etkisiyle Eğitim sektöründe gerçekleşen ve yakın gelecekte gerçekleşmesi öngörülen gelişmeleri sizler için derledik. Keyifli okumalar...


Üç boyutlu Sanal Gerçeklik(VR) ile Artırılmış Gerçeklik(AR) teknolojik altyapısının temellerini oluşturduğu Metaverse, son zamanlarda en çok konuşulan konularından biri. İlk olarak ABD’li yazar Neal Stephenson’un Snow Crash isimli bilim kurgu romanında Metaverse kavramından bahsedildi. Romanda, gerçek hayatın sanal bir uzantısı olarak tasvir edilen Metaverse kavramı için hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen World Wide Web'in artırılmış gerçeklik temeli üzerine yeniden inşa edilmiş halidir diyebiliriz. Metaverse evreninin sunduğu, kullanıcılar arası gerçek zamanlı etkileşim imkanları, zaman ve mekan kısıtlarını ortadan kaldırarak kullanıcılara diledikleri an diledikleri yerde olabilme özgürlüğü verirken sanal dünyanın sınırlarını da ortadan kaldırıyor. Geriye ise sadece hayal etmek kalıyor...


Meta ve Universe kelimelerinin birleşmesinden oluşan Metaverse, “Kurgusal Evren” anlamına geliyor. Fiziksel dünyaya ait tüm insani duyguları dijital dünyada da hissedilebilir kılan bu sanal evren, şimdiden gündelik hayatımıza ait bir çok kesitinin dijitalleştirilerek aktarıldığı bir ortam haline geldi. Metaverse Dünyası'nın gelecekte yaşam tarzlarımız, alışkanlıklarımız ve karar verme süreçlerimiz üzerinde çok büyük bir etkisi olacağına dair çeşitli tahminler olsa da, bu durumun öngörülebilmesi de pek mümkün gözükmüyor. Özellikle eğitim, sanat ve eğlence sektöründeki uygulamalarının, kullanıcılarına büyük ayrıcalıklar sağlarken, reklam ve pazarlama faaliyetleri içinde çok büyük bir potansiyeli bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Travis Scott konseri ile milyonlarca müzik severe aynı anda unutulmaz bir deneyim yaşatan Metaverse, yakın gelecekte de farklı sektörlerde gerçekleştirilmesi planlanan yeni projelerle kullanıcılarına sayısız fırsatlar sunmaya devam edecek gibi gözüküyor. Siz de Metaverse Dünyası’nda erkenden yerinizi almak, bu teknolojik trendi ve pazar potansiyelini kaçırmak istemiyorsanız, Bilişim Eğitim Merkezi olarak sizler için hazırladığımız haftalık teknoloji bültenini takipte kalmaya devam edin.

"Ruhunuzu paraya satar mısınız? NFT gerçeği!" yazımızı incelemek için tıklayınız.


Blockchain ve Kripto Varlıklar Eğitim Programını incelemek için tıklayınız. Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurunuz. 


Yakın zamanda başlayacak Metaverse Eğitimi ve Demo Derslerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen yazımızın sonundaki bilgi formunu doldurunuz.


Artırılmış gerçeklik ortamında eğitmeniniz ve diğer katılımcılar ile etkileşimde bulunabileceğiniz bir sanal sınıfta eğitim gördüğünüzü, eğitiminizi tamamladıktan sonra da diploma töreninizi sevdiklerinizle beraber yine bu sanal ortamda gerçekleştirdiğinizi bir düşünsenize..


Metaverse ve Eğitim


Metaverse kavramının iş dünyasındaki yansıması, sanal bir gerçeklik ortamının ticari kurumlar ve iş ortakları arasında yeniden dizayn edilmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Gerçek zamanlı sınırsız etkileşim imkanı sunan Metaverse ve kullandığı artırılmış gerçeklik altyapısı, kullanıcılara teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanma olanağı sağlıyor. Etkileşimde bulunduğu her alanda sayısız fırsatlar yaratan Metaverse, özellikle depolama sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı sektörler, oyun-oyuncu platformları ve pazarlama faaliyetleri başta olmak üzere online hizmet veren tüm sektörlerde kullanıcı-yönetici dinamiklerini yeniden dizayn ediyor ve beraberinde yeni iş fikirleri, pazarlama yöntemleri ve kullanıcı deneyimleri ortaya çıkartıyor. Bu fırsatlar dünyasında zaman kaybetmeden yer almak isteyen kurum ve kuruluşlar uzun ve orta vadeli planlamalarını yeniden tasarlarken yatırımlarını da Metaverse konusunda kendini geliştirmek isteyen ve kariyer hedefleyen çalışanların eğitim ve donanım ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gerçekleştiriyor. Pandemiyle birlikte online eğitim öğretim faaliyetlerinin bir seçenekten bir zorunluluğa dönüşmesi, kurumların bu faaliyetler için kullandıkları altyapılarını baştan sona güncellemelerine ve dijital dönüşüm süreçlerini başlatmalarına sebep olmuştu. Bilişim Eğitim Merkezi, sahip olduğu günümüzün son teknolojisi ile donatılmış derslikleri, eğitimcilerin, öğrencilerin ve kursiyerlerin eğitim öğretim faaliyetlerinde istedikleri gibi faydalanabilecekleri araç-gereç ve dökümantasyon imkanları sayesinde bu dijital dönüşüm sürecini tam adaptasyon ile gerçekleştirerek eğitim sektöründen dijital dünyaya adım atan ilk eğitim kurumlarından biri olmuştur. Dijital dönüşüm sürecini baştan sona kusursuz bir şekilde tamamlayarak geliştirdiği uzaktan eğitim (uzaktan canlı eğitim) altyapısını eğitimcilerin, öğrencilerin ve kursiyerlerin hizmetine de sunmuştur. "Gelecek Bilişim'de!" mottosuyla 27 yıl önce bilişim, eğitim ve danışmanlık faaliyetlerine başlayan Bilişim Eğitim Grubu her zaman çağın ilerisinde öngörülü kararlar alarak, yönetsel ve operasyonel faaliyetlerini de bu çerçevede planlayarak tüm paydaşlarının ve sizlerin en iyi şekilde faydalanabileceği güçlü ve köklü bir yapı kurmuştur. Metaverse kavramını da ortaya çıktığı ilk günden itibaren takip eden ve bu sürece hızlıca uyum sağlayarak, kurumun dijital dönüşümünü destekleyecek şekilde stratejik planlamalar yapan yöneticilerimiz ve ekip arkadaşlarımız, sizlerin de Metaverse Evreni'nde teorik ve teknik anlamda tam donanımlı kullanıcılar, eğitimciler ve girişimciler olarak sahne almanız için eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara vermeden başlamıştır.


Metaverse ile Online Sınıf Oluşturma


Metaverse sayesinde online eğitim, uzaktan eğitim ve uzaktan canlı eğitim daha da ilgi çekici bir hale gelmiştir ve popülaritesi de giderek artmaktadır. "Sen Neredeysen Eğitim Orada!" sloganıyla yola çıkan Bilişim Eğitim Merkezi, Metaverse Dünyası'ndaki gelişmelere paralel olarak kendisini sürekli güncelleyen, eğitimci, katılımcı ve kursiyerlerin de kurumun imkanlarından faydalanarak kendilerini sürekli geliştirmelerine imkan veren bir yapıya sahiptir. Bu yapı eğitimcilerin ve katılımcıların ihtiyaçlarına yönelik sanal sınıflar oluşturulmasına, uzaktan eğitim, online eğitim ve uzaktan canli eğitim faaliyetlerinin bu sanal sınıflarda uygulanmasına ve katılımcıların elde ettikleri teorik bilgiyi bu sanal sınıflarda gerçekçi nesnelerle etkileşime girerek ve özelleştirilebilir avatarlar oluşturarak hayata geçirmelerine fırsat veriyor. Metaverse teknolojisi sayesinde artırılmış gerçeklik altyapısını kullanan sanal sınıflar, eğitimleri daha ilgi çekici bir hale getirirken, gerçekçilik duygusunu arttırarak eğitimcilerin, kursiyerlerin ve öğrencilerin eğitim sürecine daha fazla katılmasını ve etkileşimde bulunmasını sağlıyor. Bu sınıflardan elde edilen meta veriler, eğitim ve öğretim kalitesini iyileştiricek güncellemelerin ve optimizasyonların tam zamanında gerçekleştirilmesini ve bu sayede sanal sınıf, eğitmen, kursiyer ve öğrenci arasındaki etkileşim ve iletişimin maksimum seviyeye çıkarılmasını sağlıyor.


Online eğitim, uzaktan eğitim ve uzaktan canlı eğitimin en büyük handikaplarından biri, katılımcılar arası fiziksel mesafenin büyüklüğünden dolayı etkileşim ve iletişimin sınırlı seviyede olması diyebiliriz. Pandemiyle birlikte hayatımıza giren fiziksel mesafe kavramı, varolduğu andan itibaren sosyalleşme ve kendini ifade etme ihtiyacı hisseden insanoğlunu biraz daha yalnızlaştırarak, gündelik hayatımızda daha sık yalnızlık duygusu hissetmemize sebep oldu. Medeniyetin başlangıcıyla birlikte karşılaştığı zorluklar karşısında günün teknolojisini kullanarak her daim çözümler üreten insanoğlu, pandemiyle birlikte etrafımıza ördüğümüz fiziksel mesafe duvarını aşacak çözümler bulmakta da gecikmedi. İlk etapta sosyalleşme ihtiyacını sanal ortamlarda gidermeye ve sosyalleşmeye başlayan bizler, sonrasında reklam-pazarlama aktivitelerini ve eğitim-öğretim faaaliyetlerini bu sanal ortamlara taşımaya başladık. Globalde gerçekleşmeye başlayan Dijital Dönüşüm süreçleri ile birlikte sanal ortamlar yerini Sanal Gerçeklik(VR) teknolojisi ile tasarlanmış odalara bıraktı. Artırılmış Gerçeklik(AR) uygulamalarının geliştirilmesiyle birlikte de Metaverse Evreni'nin temelleri atılmış oldu. Her geçen gün katlanarak büyüyen bu evren, katılımcılarına gerçek hayattaki deneyimlerinin nerdeyse tamamını gerçekleştirebilecekleri bir ortam, hatta daha da ileri giderek yepyeni deneyimler yaşayabilecekleri, hayal gücü sınırlarını zorlayan sanal yaşam alanları sunmaya başladı. Metaverse Dünyası'nın sağladığı bu teknolojik imkanlar sayesinde öğrenimlerine devam eden insanlar, sınıf arkadaşları ile birlikte ortak bir proje üzerinde çalışabilecekleri, iş birliği yapabilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve deneyimlerini gerçek zamanlı olarak paylaşabilecekleri çalışma odaları oluşturmaya başladı. Artırılmış Gerçeklik(AR) ve Sanal Gerçeklik(VR) teknolojilerinin kullanımı, giyilebilir akıllı cihazlar, gözlükler ve kulaklıklar ile birlikte oluşturulan bu çalışma odalarında kullanıcılar arası etkileşim, daha önce deneyimlemedikleri bir olgu olarak karşılarına çıkıyor. Kullanılan bu Artırılmış Gerçeklik(AR) ve Sanal Gerçeklik(VR) ekipmanları sayesinde kullanıcılar yaşadıkları bu sanal deneyim ve içinde bulundukları similasyon karşısında, fiziksel olarak da katılım sağladıkları hissine kapılıyor ve bu deneyimi fiziksel dünyadakinden ayırt etmekte zorlanıyorlar.


Bilişim Eğitim Merkezinde Uzaktan Canlı Eğitim(UCE)'den Metaverse Sınıflarına Doğru..


Kursiyerlere ve öğrencilere 10 yılı aşkın süredir Uzaktan Canlı Eğitim, Online Eğitim ve Uzaktan Eğitim seçenekleri sunan kurumumuz, "Sen Neredeysen Eğitim Orada!" mottosuyla eğitimciler, kursiyerler ve öğrenciler arasındaki zaman ve mekan kısıtlarını ortadan kaldırıyor. İhtiyacınız olan tek şey internet bağlantısını kurmak ve sonrasında gerçek bir sınıftan farksız online dersliklerimize ve sanal sınıflarımıza giriş yapmak. Ders esnasında parmak kaldırabilir, soru sorabilir ve ders notlarını paylaşabilirsiniz. Kısacası bu sanal sınıflarda kusursuz bir eğitim deneyimi yaşamanız için ihtiyacınız olan tüm teknik donanıma sahip olursunuz.


Bilgi Formu için tıklayınız.

Çok yakında Metaverse altyapısı ile oluşturulmuş sanal sınıflarda Avatarlarınızla katılım sağlayacağınız eğitimlerimiz ile karşınızda olacağız. Metaverse Dünyası'nda görüşmek üzere...
Bilişim Eğitim'i siz de takip edin:
Paylaş
Fırsatı siz de kaçırmayın!
Sitemizi keşfedin:
© 1999-2024 Bilişim Eğitim Grubu